Командващият на Съвместното командване на силите генерал-лейтенант Любчо Тодоров се срещна днес, 12 юли 2018 г., с представителите на Асоциацията на военните аташета, акредитирани в България.
Посещението е част от годишния план на министерството на отбраната за работа с военните аташета. В него участваха представители на Австрия, Великобритания, Виетнам, Гърция, Корейската народно-демократична република, Полша, Русия, Сърбия, САЩ, Турция, Унгария и Украйна.
В своето приветствие към гостите генерал-лейтенант Тодоров отбеляза, че тези срещи се превръщат в добра традиция, която дава възможност да се споделят опит и знания в областта на военната сигурност и отбраната. Подобни форуми са много важни за поддържане на военните контакти и сътрудничество между страните - членки на НАТО и страни-партньори, в интерес на общите ни цели и отговорности в областта на регионалната и международна сигурност, допълни той.
Пред гостите беше изнесен брифинг на тема: „Съвместното командване на силите – роля и отговорности”, в който бяха разгледани структурата, мисията, функциите и задачите командването, ролята му при ръководството на съвместни национални и многонационални операции, организирането на съвместната подготовка, логистичното осигуряване, подготовката на органите за комуникационно-информационна поддръжка за осигуряване на устойчива КИС, осигуряването на ефективна разузнавателна поддръжка на българските военни контингенти. Акцент в брифинга беше българското участие в операции и мисии зад граница, както и проведените и предстоящите национални и международни учения през тази година.
В срещата участваха и заместник-командващият на Съвместното командване на силите генерал-майор Иван Лалов и началникът на щаба флотилен адмирал Димитър Йорданов.
По-късно военните аташета посетиха Националния военен учебен комплекс „Чаралица”, където бяха посрещнати от началника на комплекса полковник Кръстьо Кръстев. Той ги запозна с възможностите на НВУК „Чаралица” по подготовката на щабовете и войските. Разгледани бяха системите за виртуална (VBS2) и реална симулация (DITS), които позволяват подготовката на военнослужещи, формирования и щабове от всички нива за изпълнение на всички мисии на въоръжените сили.