30-ти отряд за контрол на придвижването, от състава на Съвместното командване на силите отбеляза своя професионален празник и 112-та годишнина от създаването на Военнотранспортните органи на Българската армия на 12.11.2019 година в Централния военен клуб.
„Приемането на Република България в НАТО изправи военнотранспортните формирования пред нови предизвикателства и задачи за решаване, предявявайки по-високи изисквания към подготовката, бойната сглобеност и тяхната оперативната съвместимост, знания и умения за работа в многонационална среда.
Завоювания авторитет не само в редовете на Българската армия, но и сред нашите партньори от НАТО, държавната и местна администрация е безспорен и заслужава нашето признание”, каза в приветствието си командващият на Съвместното командване на силите генерал-лейтенант Любчо Тодоров.
„През настоящата година в транспортно отношение вие осигурихте множество национални и международни учения и съвместни подготовки на Българската армия в страната и чужбина. Група за контрол на придвижването активно се включи в международните учения на НАТО -„Saber Guardian“, „Shabla“ и Black Sea/Balkan Regional Exercises” с удовлетворение допълни той.
От името на министъра на отбраната и началника на отбраната, по случай празника, награди връчи директорът на дирекция „Логистика” в Щаба на отбраната бригаден генерал Митко Григоров.
Със своя заповед командващият на Съвместното командване на силите награди с предметни награди офицери, сержанти и цивилни служители от 30-ти отряд за контрол на придвижването.
Сред гостите на тържеството бяха още командващия на Военновъздушните сили генерал-майор Цанко Стойков, заместник-командващият на Съвместното командване на силите генерал-майор Иван Лалов, началникът на щаба на Съвместното командване на силите бригаден генерал Валентин Кръстев, директорът на дирекция „Логистика” в Щаба на отбраната бригаден генерал Митко Григоров, офицери от Съвместното командване на силите и много др.гости.
Началото на Военнотранспортните органи е поставено с Указ No 190 от 31.12.1907 година на княз Фердинанд и Заповед No 446 на Военното ведомство от 12.11.1907 година, когато в оперативното отделение на щаба на армията е разкрита секция “Военни съобщения”, за да координира и организира превозването на войски и товари.
През годините на своето съществуване военно транспортните органи, доказаха голямото си значение при осигуряване на бойните действия в годините на военни действия и по-късно за осигуряване войсковия живот на армията.
В периода от 1992 до 2005 г. военнотранспортните органи преминават през редица организационно-щатни промени. Създава се Военно транспортен отдел и седем военнотранспортни служби дислоцирани в градовете София, Пловдив, Горна Оряховица, Варна, Бургас и Русе.
С решение на Народното събрание от 01.04.2000 г. се създават Първи и Втори транспортни полкове разположени в градовете София и Варна, по-късно предислоцирани в гр. Бургас.
От 1997 година, 12 ноември е обявен за празник на военнотранспортните органи на Българската армия със заповед на началника на Генералния щаб на Българската армия.
От началото на 2019 г. до края на месец октомври личният състав на 30-ти отряд обработи общо :
1673 автомобилни транспорта с 3426 автомобила,
71 железопътни транспорта,
13 морски и 364 въздушни транспорта.