„Нашата тревога и мисъл трябва да бъдат насочени към това – как да обединим способностите и усилията на отделните компоненти от съвместните национални сили в полза развитие на общите национални способности за отбрана и нарастване на съюзния отбранителен и възпиращ потенциал. Важно е, като следим и анализираме наличните и липсващите способности в съвместен формат, да търсим начините, чрез които да бъдем максимално ефективни и ефикасни в своите действия”, каза днес, 22 февруари 2018 година, заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Пламен Атанасов при откриването на двудневния оперативен сбор на командващия на Съвместното командване на силите. „Въпреки продължителната и устойчива тенденция за тяхното недостатъчно финансово осигуряване и сериозния дисбаланс между планираните способности и отделяните за тяхното изграждане и поддържане ресурси, не се е променила отговорността на Въоръжените сили към националната и колективната сигурност. Не се е променила и отговорността на Съвместното командване на силите – като функционално интегрирана структура на оперативно ниво за командване и управление при изпълнение на пълния спектър от мисии на Въоръжените сили на Република България", допълни той.
Темата на сбора, върху която е фокусирано вниманието на участниците е „Развръщане и използване на Съвместните сили в условията на развиваща се военно-политическа криза и прерастването и във въоръжен конфликт”. Тя е естествено продължение на темата на конференцията на началника на отбраната „Предизвикателства пред системата за отбрана на страната и използването на Въоръжените сили при развитие на военнополитическа криза”.
„Целта на настоящия оперативен сбор е да се очертаят направления и пътища за справяне с предизвикателствата, пред които сме изправени при планиране и водене на съвместна операция и съпътстващото формиране и използване на националните съвместни сили. Поддържането и развитието на тези способности е заложено в Програмата за развитие на отбранителните способности и Плана за развитие на Въоръжените сили 2020”, подчерта в своето приветствие към участниците в сбора командващият на Съвместното командване на силите генерал-лейтенант Любчо Тодоров.
„Днешният форум също е добра възможност в условията на дисбаланс между изпълнението на мисиите и задачите на Въоръжените сили и разходите за отбрана да се направи добър анализ и съответните изводи”, допълни той.
Основният доклад беше представен от началника на отдел „Планиране, развитие и бюджетиране” полковник Димчо Алексиев. В него той направи задълбочен анализ на видовете конфликти, на процеса на планиране и водене на съвместна операция и подчерта основните задачи пред Командването, при формирането и използването на националните съвместни сили, както и координирането на поддръжката като страна домакин и взаимодействието със силите на невоенния компонент.
В заключение той подчерта, че провеждането на съвместна операция на територията на страната от Въоръжените сили на Р България е сериозно предизвикателство. В такава сложна и динамична обстановка е необходимо да прилагаме поуките от военната практика с цел оптимизиране на процесите по планиране и провеждане на операции на всички нива, които да тестваме в хода на национални и международни учения и тренировки, допълни той.
Съдоклади, съобразени със спецификата на дейността и отговорностите в условия на развиваща се военнополитическа криза бяха изнесени от представители на дирекции, „Стратегическо планиране”, „Отбранителна политика”, „Операции и подготовка”, „Логистика”, служба „Военна информация”, Щабовете на СВ, ВВС и ВМС, Щабния елемент за интегриране силите на НАТО.
В оперативния сбор, който ще продължи и на 23 февруари участват още началникът на щаба на Сухопътните войски бригаден генерал Николай Караиванов, заместник-командирът на Военновъздушните сили бригаден генерал Петьо Мирчев, директори и представители на дирекции в министерството на отбраната, щаба на отбраната и видовете въоръжени сили, Военна академия „Г.С.Раковски”, НВУ „Васил Левски”, служба „Военна полиция”, служба „Военна информация”, командирите на военни формирования, подчинени на СКС, началниците на отдели и сектори от Командването.