30-ти отряд за контрол на придвижването, с командир подполковник Иван Петров отбелязва днес, 12 ноември, своя професионален празник и 113 години от създаването на военнотранспортните органи на Българската армия.
В поздравлението си към личния състав, командващият на Съвместното командване на силите генерал-лейтенант Любчо Тодоров изрази, от свое име и от името на ръководството на СКС уважение и благодарност към неуморния труд, неизчерпаемата енергия и професионализма на военнослужещите при изпълнението на ежедневните им нелеки и сложни задачи. „Във всеки един момент от войсковия живот вие изпълнявате реални дейности по организиране и координиране на придвижването и транспорта на оперативно ниво, което поставя на изпитание Вашия професионализъм и изисква добра координация, много усилия и себеотдаване. Завоюваният авторитет не само в редовете на Българската армия, но и сред нашите партньори от НАТО, държавната и местна администрация е безспорен и заслужава нашето признание“, подчерта генерал-лейтенант Тодоров.
По случай празника, и за постигнати отлични резултати, проявен професионализъм на високо ниво и инициативност при изпълнение на служебните си задължения, от министъра на отбраната господин Красимир Каракачнов и началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов бяха наградени с предметна награда „Боздуган-сувенир на поставка“ подполковник Петър Георгиев и подполковник Владислав Спиридонов – главни експерти в сектор „Придвижване и транспортиране“ в отдел „Логистика“ на Съвместното командване на силите.
Командващият на СКС, от своя страна удостои с предметни награди военнослужещи от отряда и подчинените му групи в Горна Оряховица и Пловдив - старши лейтенант Виктория Петрова, старши сержант Янчо Куманов, старши сержант Екатерина Вълчева, ефрейтор Тодор Алексиев и с „Грамота“ - капитан Георги Веселинов, старши сержант Йово Мутафчиев, старши сержант Веселин Златанов, старши сержант Иван Ангелов, младши сержант Ивелина Георгиева, младши сержант Иван Николов.
Началото на Военнотранспортните органи е поставено с Указ No 190 от 31.12.1907 година на княз Фердинанд и Заповед No 446 на Военното ведомство от 12.11.1907 година, когато в оперативното отделение на щаба на армията е разкрита секция “Военни съобщения”, за да координира и организира превозването на войски и товари. През годините на своето съществуване военно транспортните органи, доказаха голямото си значение при осигуряване на бойните действия в годините на военни действия и по-късно за осигуряване войсковия живот на армията.
В периода от 1992 до 2005 г. военнотранспортните органи преминават през редица организационно-щатни промени. Създава се Военно транспортен отдел и седем военнотранспортни служби дислоцирани в градовете София, Пловдив, Горна Оряховица, Варна, Бургас и Русе.
С решение на Народното събрание от 01.04.2000 г. се създават Първи и Втори транспортни полкове разположени в градовете София и Варна, по-късно предислоцирани в гр. Бургас.
От 01.09.2005 г. се създават нови структури на военнотранспортните органи:
- Щаб за контрол на придвижването – гр. София и четири Групи за контрол на придвижването дислоцирани в градовете София, Пловдив, Горна Оряховица и Бургас. Щабът за контрол на придвижването и подчинените му групи успешно преминават няколко национални и международни сертификации, което им дава способността да работят в международна среда.
От м. декември 2018 година 30-ти Щаб за контрол на придвижването е с нова организационно-щатна структура и се преименува в 30-ти Отряд за контрол на придвижването.
Днес, военно транспортните органи са един от основните стълбове в логистичната структура на БА. Дейността на формированието и подчинените му групи за контрол на придвижването е свързана с организиране изпълнението на гранични и митнически процедури на национални и съюзнически контингенти, участващи в операции на НАТО, съвместни подготовки и многонационални учения провеждани на територията на страната и в чужбина, във взаимодействие с ГД „Гранична полиция”-МВР, Агенция „Митници”-МФ, МВнР.
Осъществява също контрол по натоварване/разтоварване и укрепване на товарите и техниката на формированията от БА и страните членки на Алианса при транспортиране с ЖП и морски транспорт, координиране на придвижванията на извънгабаритна техника и товари, и товаро-разтоварните дейности с националните и местните власти, Агенция „Пътна инфраструктура”-МТИТС, НКЖИ, БДЖ „Товарни превози” в помощ на формированията в Българската армия и страните членки на НATO и страни - партньори.
От началото на тази година до края на м. октомври Военнотранспортните органи обработиха 1274 автомобилни транспорта - повече от 2000 транспортни средства и 1985 души личен състав, 470 полета с които са транспортирани 1520 души, 12 морски транспорта , 47 железопътни ешелона и транспорти, с над 7000 тона товари.
Наред с изпълнение на тези задачи, органите за контрол на придвижването участваха в осигуряването на редица учения, проведени на и извън територията на страната, част от които са съвместната подготовка на Силите за специални операции и Военновъздушните сили „Тракийско лято”, многонационалната летателна тренировка „Тракийска пепелянка”, националното военноморско учение „Бриз 2020”, в което участваха сили и средства от още девет страни членки на НАТО. Подготвени бяха документите за транспортирането на военнослужещите и техника за участие в международни учения „Seа Breеze 2020” в Украйна, „Nusret” в Турция и други.