УЧАСТИЕ НА ВЪОРЪЖЕНИТЕ СИЛИ НА БЪЛГАРИЯ В ОПЕРАЦИИТЕ НА НАТО В АФГАНИСТАН
Обща информация
Операцията на международните стабилизиращи сили в Афганистан (International Security Assistance Force - ISAF) започва през 2001 г. като мисия на НАТО, инициирана от правителството на САЩ срещу терористичната организация Ал - Кайда и нейния лидер Осама бин Ладен, в отговор на събитията от 11.09.2001 г. Това дава началото на т. нар. ,,война срещу тероризма“.
На първата конференция за Афганистан, проведена в гр. Бон, Федерална Република Германия, афганистанските представители изготвят и приемат План за предаването на политическата отговорност на афганистанския народ с цел той сам да изгради бъдещето на страната си. Отправена е молба към Съвета на сигурност на ООН за изпращане на международни сили, които да гарантират стабилност в страната.
На 20.12.2001 г. Съветът за сигурност на ООН приема резолюция 1386 и решението за изпращане на международни стабилизиращи сили с мандат от 6 (шест) месеца. Резолюция 1386 постановява създаването на Международните стабилизиращи сили в Афганистан (International Security Assistance Forces – ISAF) съгласно Глава VII от Хартата на Обединените нации, като по този начин разрешава употребата на въоръжена сила за постигане на целите на мисията.
На 10.01.2002 г. в Лондон е подписан Меморандум за разбирателство за формиране на международни сили за сигурност (ISAF) в Афганистан между страните участнички, сред които е и България.
Впоследствие е подписано споразумение между ISAF и временното афганистанско правителство, относно правата и задълженията на международните сили, както и начина на прилагане на резолюция 1386 на ООН.
След достигане на необходимите оперативни способности от афганистанската армия от началото на 2015 г. се извърши преглед и корекция на оперативния план на операцията на международните стабилизиращи сили в Афганистан и същата премина в мисията на НАТО за подготовка, подпомагане и съветване „Решителна подкрепа“ в Афганистан (RESOLUTE SUPPORT – RSM).
Подписаното споразумение между талибаните и САЩ през 29.02.2020 г. беше потвърдено от новоизбрания президент на САЩ Джо Байдън, който официално прекрати участието на САЩ в мисията и до 11.09.2021 г. беше даден срок за поетапно оттегляне на коалиционните сили от Афганистан. За Република България участието в мисията приключи на 23.06.2021 г.
Въоръжените сили на Република България започват участието си в операцииите на НАТО в Афганистан през м. февруари 2002 година, което условно се разделя на 6 етапа и допълнително участие.
1. Участие на Въоръжените сили на Република България в операцията ISAF.
В началото на 2002 година, Народното събрание на Република България гласува решение за участие на български контингент в състава на операцията на Международните стабилизиращи сили в Афганистан, след което на 21.01.2002 г. Министерският съвет със свое постановление определя формирование от Българската армия за участие в ISAF, като същото се развръща в зоната на операцията от 16.02.2002 г.
1.1. Първи етап – от месец февруари 2002 до август 2003 г.
През този етап участваме с взвод за санитарна обработка (Първи, Втори и Трети военни контингенти) в състав от 23 до 31 военнослужещи.
1.2. Втори етап – от месец август 2003 до месец август 2005 г.
През този етап участваме с механизиран взвод (Четвърти, Пети, Шести и Седми военни контингенти) в състав от 45 до 55 военнослужещи.
1.3. Трети етап – от месец август 2005 до месец май 2007 г.
През този етап участваме с Осми, Девети, Десети, Единадесети, Дванадесети, Тринадесети, Четиринадесети и Петнадесети военни контингенти в състав от механизиран/охранителен взвод, отделение Военна полиция, военномедицински екипи, група на летище Кабул и щаб на многонационална бригада. Численият състав варира от 75 до 152 военнослужещи.
През периода се формира щабът на многонационалните сили в Кабул на основата на Многонационална бригада „Югоизточна Европа”, която към този момент се командва от българския офицер - бригаден генерал Нейко Ненов.
1.4. Четвърти етап – от месец юни 2007 г. до месец януари 2013 г.
През този етап участваме с механизирана рота, охранителна рота на летище Кандахар, отделение Военна полиция, военномедицински екипи, група на летище Кабул. В него участват следващите единадесет български контингента, като личния състав за една ротация достига до 630 военнослужещи.
От 08.02.2009 г. започва участие с Оперативни групи за обучение и връзка (OMLT) и Екип от старши съветници в състав от 10 до 26 военнослужещи.
В средата на 2012 г. 4-те бр. OMLT са трансформирани в 4 Екипа от съветници (МАТ), а механизираната рота в Кабул и Екипът от старши съветници са изтеглени от театъра на операцията, съответно в края на януари и средата на март 2013 година. Групата по управление на полетите в Кабул (2-ма военнослужещи), също е изтеглена от района на операцията.
1.5. Пети етап - от месец февруари 2013 г. до месец декември 2014 г.
През този етап участваме с четири български контингенти (от Двадесет и четвърти до Двадесет и седми) в състав от Национален елемент, четири Екипа от съветници, отделение Военна полиция, военномедицински екип, щабни офицери и охранителна рота на летище Кандахар, с числен състав до 430 военнослужещи.
От началото на 2014 г. Екипите от съветници се обединяват в един, а отделението военна полиция приключва участието си в операция.
В края на етапа се извършва преглед и корекция на оперативния план и от началото на 2015 г. операцията ISAF преминава в мисия на НАТО за подготовка, съветване и подпомагане „Решителна подкрепа“ в Афганистан (RESOLUTE SUPPORT – RSM).
Основни задачи изпълнявани от българските контингенти.
През всичките етапи от участието си българските военнослужещи, изпълняват задачи във всички основни дейности на Международните сили за поддържане на сигурността в Афганистан, по налагане и поддържане на мира в страната, подготовка на Афганистанските национални сили за сигурност, събиране и анализиране на информация, лечение на местното население и обучение на афганистански медицински специалисти. Българските роти изпълняват ключови задачи по охрана на стратегическите входно-изходни пунктове - летищата Кабул и Кандахар, а Оперативните групи и Екипите от съветници участват активно в подготовката на Афганистанската национална армия.
Общо в операцията на Международните сили за поддържане на сигурността в Афганистан (ISAF), до 10.12.2014 г. участват 27 български военни контингенти с общ числен състав над 9 200 военнослужещи. В състава на контингентите участват 476 жени.
2. Участие на Въоръжените сили на Република България в операцията на НАТО за подготовка, съветване и подпомагане „Решителна подкрепа”
2.1. Шести етап - от месец януари 2015 г. до месец юни 2021 г.
В началото на този етап българския контингент, със структура: национален елемент, взвод за охрана и Екип от съветници, щабни офицери и формирование от служба „Военна информация“, дислоциран в Кабул и Кандахар се редуцира до 110 военнослужещи, в съответствие с Решение на Министерския съвет на Република България № 707/17.10.2014 г. До края на месец декември 2017 г. в операцията участват от Двадесет и осми до Тридесет и четвърти контингенти.
С Решение на Министерския съвет на Република България № 411/27.07.2017 г., численият състав на контингента е увеличен на до 160 военнослужещи.От месец декември 2017 г. до 05.10.2020 г. в операцията участват от Тридесет и пети до Четиридесети контингенти.
От 1 юли 2018 г., за една ротация в щаба на мисията в Кабул, в състава на 36-ти контингент се развръща група от Националния мобилен комуникационно-информационен модул на НАТО, в състав от 16 военнослужещи.
От месец януари до месец юли 2020 г. за осигуряване на комуникационно-информационна поддръжка на щаба на мисията в Кабул, в състава на 40-ти контингент за втори път се развръща група от Националния мобилен комуникационно-информационен модул на НАТО от ВС на РБ, в състав от 9 военнослужещи.
С подписването на споразумение между САЩ и движението „Талибан” в началото на 2020 г. започват процеси на оптимизация на коалиционните сили в Афганистан и промени в оперативния план на мисията, с цел подготовка за изтегляне от страната. В тази връзка през месец септември 2020 година българският контингент е трансформиран, а Екипа от съветници приключва своето участие. За целта е изготвен нов временен задграничен щат в състав до 120 военнослужещи, които изпълняват задачи в района на Кабул и в района на Баграм. До края на 2020 г. контингентът е предислоциран два пъти – през месец октомври в база „Далке“, провинция Логар, а през месец ноември в база „Летище Баграм“, провинция Парван.
Българското участие в операцията на НАТО „Решителна подкрепа“ в Афганистан приключва на 23 юни 2021 година.
Контингентът изпълнява задачи, свързани с носенето на денонощни дежурства, охрана на част от вътрешния периметър на база „Летище Баграм“ от наблюдателни кули, изпълнение на щабни задачи в щаба на мисията, дежурства в командния оперативен център и дежурни оператори в базовия оперативен център.
3. Допълнително участие.
3.1. Участие с Провинциален екип за възстановяване в град Пули Хумри, провинция Баглан.
В изпълнение на Решение № 59/26.01.2007 г. на Министерския съвет на Република България от месец февруари 2007 г. до февруари 2009 г. участвахме в екипа с 2-ма до 3-ма военнослужещи в рамките на операцията на Международните сили за поддържане на сигурността.
3.2. Участие в операцията „Трайна свобода“ (Operation Enduring Freedom - OEF) на армията на САЩ в Афганистан.
В операцията „Трайна свобода“ Република България участва с три групи инструктори (общо 45 военнослужещи) в периода от месец юли 2003 г. до януари 2005 г.
3.3. Участие в полицейската мисия на Европейския съюз (EUPOL).
В тази мисия участвахме с един военнослужещ, в периода от месец февруари 2010 до месец декември 2016 г.
Общо в операцията на Международните сили за поддържане на сигурността в Афганистан (ISAF) и в операцията на НАТО за подготовка, съветване и подпомагане „Решителна подкрепа” в продължение на 20 години участват 42 български военни контингенти, с общ числен състав 11 148 военнослужещи от Българската армия, от които 2 070 офицери, 2 182 сержанти, 6 853 войници и 43 цивилни служители. За времето на участие в тези операции, Въоръжените сили на Република България не понесоха никакви загуби сред личния състав.